Zmieniony System Informacji Oświatowej

Dnia 3 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji oświatowej oraz ustawy o systemie oświaty, przedłożony przez Ministra Edukacji Narodowej. Projekt zawiera rozwiązania zwiększające anonimowość gromadzonych w nowym systemie informacji oświatowej (SIO) danych dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej oferowanej przez szkoły i placówki oświatowe, w tym poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Zasiłek opiekuńczy na chorego rodzica, także gdy ten mieszka osobno

Pytanie: Pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim z tytułu opieki nad chorym ojcem. W czasie zwolnienia sprawuje nad nim opiekę w jego domu. Na stałe pracownica wraz z mężem i dzieckiem mieszkają w innym lokalu. W czasie jej zwolnienia niepracujący mąż opiekuje się ich 16-letnim dzieckiem w ich wspólnym mieszkaniu. Czy pracownicy należy wypłacić zasiłek opiekuńczy?

Wypełnianie świadectwa pracy, gdy brakuje wszystkich niezbędnych do tego danych

Pytanie: Pracownik zgłosił się po 20 latach o wydanie świadectwa pracy. W dokumentacji osobowej i zbiorach archiwum brak jest wszystkich informacji, które powinny być zawarte w świadectwie pracy (m.in. co do urlopów, zwolnień lekarskich). Nie ma też żadnej informacji, czy świadectwo pracy zostało w ogóle wydane. Jak wypełnić świadectwo pracy w tej sytuacji?

Wykluczenie emerytów ze świadczeń finansowanych z ZFŚS jest niezgodne z prawem

Pytanie: W regulaminie ZFŚS szkoły jest zapis: „Świadczenie urlopowe, tzn. tak zwane wczasy pod gruszą, wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych”. Czy ten zapis jest zgodny z prawem? Czy emerytowi – byłemu pracownikowi ubiegającemu się o świadczenie z tytułu wczasów pod gruszą w myśl takiego zapisu w regulaminie należy się takie świadczenie, czy nie?

Wybór wychowawcy klasy na nowy rok szkolny

Wraz z nowym rokiem szkolnym trzeba przydzielić wychowawstwa nauczycielom, ale dyrektor który zna swoją kadrę pedagogiczną zwykle nie ma problemu z wyborem wychowawców dla poszczególnych klas.  Problemy pojawiają się, gdy trzeba określić zakres zadań wychowawcy czy też rozliczyć dodatek za wychowawstwo za okresy nieobecności w pracy lub wakacje. Przepisy nie rozwiewają takich wątpliwości, delegują uprawnienia do doprecyzowania kwestii dodatku za wychowawstwo na organy prowadzące. Oznacza to, że w różnych placówkach kwestie wypłacania i rozliczania dodatku za wychowawstwo mogą być odmienne, a co za tym idzie – mogą wywoływać niezadowolenie nauczycieli czy też poczucie niesprawiedliwości. O najczęściej występujących problemach z funkcją wychowawcy klasy piszemy poniżej. Mamy nadzieję, że wskazówki zawarte w tekście rozwieją i Państwa wątpliwości związane z tą funkcją.

Wniosek o rezygnację z pensum dyrektor szkoły składa do organu prowadzącego

Pytanie: Jaka jest procedura postępowania, gdy dyrektor szkoły chce zrezygnować z pensum? Czy po upływie kadencji dyrektor traci prawa nabyte jako nauczyciel, skoro nie będzie realizował pensum?

Świadczenie kompensacyjne także po pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych

Zarząd Główny ZNP zwrócił się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o rozwianie wątpliwości, czy nauczyciel ma prawo do świadczenia kompensacyjnego, gdy po ustaniu stosunku pracy będzie pobierał zasiłek dla bezrobotnych do dnia złożenia wniosku o to świadczenie.

Świadczenia z ZFŚS dla byłego pracownika – w ostatnim zakładzie pracy

Pytanie: Pracownik niepedagogiczny szkoły odszedł z pracy w związku z otrzymaniem prawa do renty i korzysta z ZFŚS jako rencista – były pracownik. Po pewnym czasie renta nie zostaje mu przyznana i aż do nabycia uprawnień emerytalnych nie pracuje ani nie pobiera żadnych świadczeń z ZUS. Następnie przechodzi na emeryturę. Czy i kiedy ma prawo do świadczeń z ZFŚS w szkole, w której ostatnio pracował?

Przepisy o trzynastkach pomijające okres urlopu macierzyńskiego są niezgodne z Konstytucją

Dnia 9 lipca 2012 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nieuwzględnienie okresu urlopu macierzyńskiego, jako umożliwiającego nabycie prawa do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego w danym roku jest niezgodne z konstytucją! Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Jednakże tę lukę w prawie może uzupełnić tylko nowelizacja przepisów.