RPO: Zasady rekrutacji do szkół publicznych są niezgodne z prawem!

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie oświaty z Konstytucją. Zdaniem Rzecznika, obecna regulacja pozwala na dowolne ustalenie przez MEN w rozporządzeniu całokształtu zasad rekrutacji do szkół publicznych, nie wskazując żadnych wytycznych dotyczących treści rozporządzenia, przez co jest niekonstytucyjna. W konsekwencji, dzieci które nie spełniają uwzględnionych w rozporządzeniu wymogów, mają mniejsze szanse na przyjęcie do przedszkola publicznego, często oznacza to dla nich brak możliwości skorzystania z nauki i opieki w jakimkolwiek publicznym przedszkolu na terenie gminy, w której mieszkają.

Potrącenie komornicze możliwe także ze świadczenia urlopowego

Pytanie: Wynagrodzenie pracownika jest zajęte przez komornika. Dodatkowo pracownik ma również nierozliczone zaliczki z pracodawcą. Czy w związku z tym świadczenie urlopowe należne pracownikowi należy przekazać na konto komornika, czy można potrącić z niego zobowiązanie wobec pracodawcy?

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna może być organizowana w ramach godzin karcianych

Pytanie: Czy w ramach tzw. godzin karcianych można prowadzić pomoc psychologiczno-pedagogiczną, np. zajęcia odpowiadające zainteresowaniom uczniów, praca z uczniem zdolnym?

Osiągnięcie wieku emerytalnego nie obliguje do rozwiązania stosunku pracy

Pytanie: Pracownik obsługi kończy w tym roku kalendarzowym 67 lat. Czy dyrektor jest zobligowany do rozwiązania z tym pracownikiem stosunku pracy?

Nie będzie podwyżek w 2013 r.!

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2013 r. Kwota bazowa dla nauczycieli nie ulega zmianie, co oznacza, że w 2013 r. nie będzie podwyżek dla nauczycieli.

Nauczyciele popracują do 67 roku życia a nawet dłużej

Reforma emerytalna, czyli m.in. podwyższenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn wywołała obawy środowisk nauczycielskich, dotyczące tego, czy ukończenie przez nauczycieli 65 roku życia spowoduje, że stosunek pracy będzie trzeba obligatoryjnie rozwiązać, a co za tym idzie czy nauczyciele zostaną bez pracy i prawa do emerytury. Tak się jednak nie stanie, bowiem zgodnie z projektem zmiany Karty Nauczyciela, nauczyciele będą mogli pracować do 67 roku życia, a nawet dłużej.

Nabycie uprawnień emerytalnych po rozwiązaniu stosunku pracy nie uprawnia do odprawy emerytalnej

Pytanie: Nauczyciel w czerwcu 2012 r. rozwiązał umowę o pracę za porozumieniem stron. W październiku 2012 r. osiągnął wiek uprawniający do świadczenia kompensacyjnego i przeszedł na to świadczenie. Czy należy teraz wypłacić odprawę emerytalną?

Likwidacja stanowiska pracownicy na urlopie wychowawczym, gdy szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników

Pytanie: Czy można zwolnić z pracy pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym z powodu likwidacji stanowiska pracy?

Grono osób uprawnionych do świadczeń kompensacyjnych nie poszerzy się

Posłowie SLD zgłosili projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach kompensacyjnych nauczycieli, która poszerzyłaby krąg osób uprawnionych do tych świadczeń. Projekt ten jednak został odrzucony podczas wspólnego posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Dodatek motywacyjny w praktyce

Wbrew przekonaniu niektórych nauczycieli, nie każdemu z nich należy się dodatek motywacyjny. Faktem jednak jest, że w wielu placówkach oświatowych dodatek ten przyznawany praktycznie wszystkim nauczycielom w podobnej wysokości. Tymczasem zasady przyznawania dodatku powinny uwzględniać zaangażowanie nauczycieli w pracy i osiąganie w niej szczególnych osiągnięć. Dopiero wtedy dodatek motywacyjny spełnia swoją funkcję, jaką jest motywacja. O tym, jak przyznawać dodatek motywacyjny, aby spełniał swoją rolę, przeczytasz dalej.