Urlopu wypoczynkowego w placówce feryjnej udziela się na dni robocze

Pytanie: Nauczyciel pracuje w placówce oświatowej nieferyjnej na 8/18 etatu. Zajęcia dydaktyczne prowadzi dwa dni w tygodniu po 4 godziny. Nauczyciel chce wykorzystać 1 dzień urlopu. Ile godzin urlopu należy zdjąć z jego puli urlopowej? Proszę o podanie wyliczenia.

Umowa na zastępstwo dla pracownika samorządowego z pominięciem procedury konkursowej narusza Konstytucję?

Zatrudnienie pracownika samorządowego na stanowisko urzędnicze w tym kierownicze stanowisko urzędnicze odbywa się drodze konkursu. Wyjątek od obowiązku przeprowadzania procedury naborowej dotyczy pracowników zatrudnianych na zastępstwo, co znacznie ułatwia zorganizowanie zastępstwa za nieobecnego pracownika. Jednak zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich wyjątek ten może być niezgodny z Konstytucją, a na skutek interwencji Rzecznika sprawie ma się przyjrzeć Minister Administracji i Cyfryzacji.

Rozliczenie godzin karcianych za I półrocze

Wraz z zakończeniem pierwszego półrocza czas na rozliczenie godzin karcianych nauczycieli. Przy czym nie zawsze niezrealizowane godziny nauczyciel będzie musiał odpracować. W pewnych bowiem sytuacjach takie godziny dyrektor może uznać za zaliczone. Jeżeli jednak zobowiąże nauczyciela do ich odpracowania, musi określić, w jakim terminie to nastąpi i na jakich zasadach. Istotne jest jednak to, że musi się to odbyć do końca danego okresu rozliczeniowego. Dla wszystkich tych, którzy rozliczają właśnie godziny karciane lub przymierzają się do tego, przekazujemy przydatne wskazówki, które pomogą rozwiać wątpliwości z tym związane.

Rodzice i opiekunowie nie dostaną dodatkowego miesiąca urlopu wychowawczego

Wbrew pierwotnym planom, urlop wychowawczy nie zostanie wydłużony do 37 miesięcy. Maksymalny wymiar urlopu nadal będzie wynosił 36 miesięcy i aby z niego skorzystać w całości, każdy z rodziców będzie musiał wykorzystać swoją miesięczną jego część. Nowe przepisy obejmą także rodziców, którzy przed dniem wejścia w życie zmienionych przepisów korzystali już z urlopu wychowawczego.

Przy zatrudnieniu na stanowisku pomocniczym i obsługi nie trzeba przedstawiać zaświadczenia z KRK

Pytanie: Czy pracownicy administracji i obsługi szkoły są zobowiązani do przedstawiania przed zatrudnieniem zaświadczeń o niekaralności czy wystarczy, że złożą oświadczenie?

Opóźnienie w wypłacie nagrody jubileuszowej, po to by nauczyciel otrzymał wyższą nagrodę to działanie na szkodę szkoły

Pytanie: Z dniem 31 grudnia nauczyciel nabył prawo do nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy. Czy można taką nagrodę wypłacić w dniu 1 stycznia, gdyż zwiększy się podstawa do wypłaty o dodatek stażowy w wysokości 20%?

Okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy

Pytanie: W szkole A zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin (12/18 etatu), w szkole B zatrudniony w wymiarze 11,95/18 etatu. Szkoła A była szkołą macierzystą, a nauczyciel dostarczył do szkoły B zaświadczenie informujące, że otrzymuje w szkole A dodatek za wysługę lat w wysokości 5% wynagrodzenia zasadniczego. Na tej podstawie szkoła B wypłaciła dodatek za wysługę lat w wysokości 5 %, ale z 6/18 etatu tak, aby wymiar łącznie nie przekroczył obowiązującego nauczyciela wymiaru jednocześnie w kilku szkołach. Obie umowy i w szkole A i B były zawarte na czas określony. Czy szkoła B prawidłowo wypłaciła dodatek za wysługę lat?

Od decyzji odmawiającej nadania stopnia awansu można się odwołać

Pytanie: Nauczyciel odbył staż na stopień nauczyciela dyplomowanego, ale nie uzyskał akceptacji komisji i kurator odmówił mu nadania stopnia. Czy musi teraz powtórzyć staż, aby ponownie ubiegać się o awans?

Niezastosowanie kryteriów socjalnych przy przyznawaniu świadczeń z ZFŚS skutkuje obowiązkiem uiszczenia od świadczeń składek ZUS i podatku dochodowego

Opis sytuacji:Po kontroli przeprowadzonej w szkole ZUS wydał decyzję na mocy której zobowiązał szkołę do uiszczenia zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz podatku dochodowego od świadczeń przyznanych z ZFŚS z pominięciem kryterium socjalnego (bony towarowe i wypłaty gotówkowe). Czy faktycznie w takim przypadku od przyznanych bonów towarowych lub od wypłat gotówkowych do kwoty 380 zł sfinansowanych ze środków ZFŚS należy odprowadzić składki ZUS?