Rozliczenie czasu pracy w szkołach za 1 i 11 listopada

Dni 1 i 11 listopada są dniami wolnymi od zajęć szkolnych i od pracy, także dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Jeżeli jednak organizacja pracy placówki przewiduje pracę w te dni, to nauczyciel i pracownik powinni otrzymać w zamian inny dzień wolny od pracy.

Rodzice małych dzieci nie są chronieni przed zwolnieniem

Pytanie: Czy istnieje podstawa prawna chroniąca matki dzieci do lat 4 przed ewentualnym zwolnieniem? Czy można zwolnić taką osobę, gdy likwidowane jest stanowisko pracy?

Przekształcenie umowy w akt mianowania także podczas urlopu zdrowotnego

Pytanie: Nauczycielka od 1 września 2013 r. przebywa na urlopie w celu poratowania zdrowia. Czy w tym czasie mogę przekształcić umowę o pracę w akt mianowania?

Przedświąteczne świadczenia z ZFŚS

Okres przedświąteczny to w szkołach nie tylko czas spotkań opłatkowych, ale także przyznawania różnego rodzaju świadczeń ze środków funduszu socjalnego. Najczęściej są to paczki i bony, ale zdarzają się także zapomogi świąteczne i inne świadczenia. Co ważne, każde z nich musi być przyznawane zgodnie z kryterium socjalnym.

Posiadanie prawa do reny nie wyklucza podjęcia zatrudnienia

Pytanie: Czy można zatrudnić pracownika, który posiada decyzję ZUS o przyznaniu renty stałej z tytułu całkowitej niezdolności do pracy? Pracownik zataił tę informację przed pracodawcą, a lekarz medycyny pracy wydał orzeczenie o zdolności do pracy.

Opiekun stażu dwóch nauczycieli ma prawo do dwóch dodatków

Pytanie: Nauczyciel jest w danym roku szkolnym opiekunem stażu dla dwójki stażystów. Czy powinien otrzymać dwa dodatki funkcyjne po 3%?

Niższe dodatki uzupełniające dla nauczycieli – ale dopiero za 2014 rok

Planowane od nowego roku zmiany w systemie wynagradzania nauczycieli mają uelastycznić płace w oświacie. Wynagrodzenia nauczycieli będą mieć bardziej motywujący charakter. Zmienią się także zasady liczenia średnich wynagrodzeń – obniży to wysokość dodatku uzupełniającego, lecz dopiero za 2014 rok.

Godziny karciane 2013/2014 – rozliczanie w praktyce

Maksymalnie 2 godziny tygodniowo musi realizować nauczyciel w ramach tzw. godzin karcianych. Gdy pracuje na ułamek etatu limit godzin do wypracowania ulega zmniejszeniu. Tak samo dzieje się, gdy w danym tygodniu wypadną święta i inne dni wolne od pracy i zajęć. W tym roku szkolnym z 38 tygodni nauki odliczyć trzeba 35 dni wolnych.  

Dyrektor nie musi się zgadzać na rezygnację z urlopu rodzicielskiego

Pytanie: Czy dyrektor szkoły może nie zgodzić się na rezygnację z części urlopu rodzicielskiego, gdy nauczycielka wnioskowała o jego udzielenie dopiero w trakcie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

Doraźne zastępstwo w czasie „okienka” także dodatkowo płatne

Pytanie: Czy nauczycielowi świetlicy, który w ramach rozkładu czasu pracy ma okienko, można przydzielić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w zastępstwie za innego, nieobecnego nauczyciela świetlicy w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy i otrzymywanego wynagrodzenia?