Odprawa emerytalna także za rozwiązanie umowy terminowej

Pytanie: Nauczyciel jest zatrudniony na czas określony od 2 grudnia 2013 r. do 30 czerwca 2014 r. Dnia 16 kwietnia 2014 r. złożył wypowiedzenie o rozwiązaniu umowy z dniem 30 kwietnia 2014 r. z tytułu przejścia na świadczenie kompensacyjne. Czy należy się odprawa emerytalna i jakie artykuły wpisać na świadectwie pracy oraz czy na wypowiedzeniu może być podany powód rozwiązania umowy – przejście na świadczenie kompensacyjne?

Jednorazowa deklaracja o sposobie rekompensaty za godziny nadliczbowe

Pytanie: Czy pracownik samorządowy każdorazowo musi określić, czy za pracę w godzinach nadliczbowych wybiera wynagrodzenie czy czas wolny? Czy może złożyć takie oświadczenie np. na okres jednego roku? W regulaminie pracy wprowadziliśmy przerywany system czasu pracy. Czy pracownik musi wyrazić zgodę na zmianę systemu czasu pracy?

Ekwiwalent za rozwiązanie umowy przed wakacjami

Umowy na czas określony zawierane z nauczycielami zwykle kończą się 27 lub 30 czerwca, rzadko natomiast obejmują wakacje. Dzięki temu szkoła zaoszczędza na kosztach zatrudnienia, ale i tak musi wypłacić nauczycielowi ekwiwalent za urlop, który liczy się proporcjonalnie do okresu zatrudnienia z uwzględnieniem lub wyłączeniem ferii zimowych.

Dodatkowe świadczenia z tytułu uciążliwych warunków pracy w placówkach wychowawczych

Wprowadzenie dodatku dla osób uczących dzieci w jednostkach opiekuńczych oraz uregulowanie zasad przyznawania środków na fundusz socjalny emerytowanym nauczycielom tych placówek - to główne problemy, z jakimi zgłosił się Związek Nauczycielstwa Polskiego do resortu pracy.

Dodatek specjalny podlega egzekucji komorniczej

Pytanie: Pracownik szkoły ma zajęcie komornicze niealimentacyjne. W kwietniu dostał dodatek specjalny w kwocie 440 zł (brutto) z tytułu zwiększenia obowiązków. Czy ten dodatek w całości zostaje przekazany na rzecz komornika?

Czas pracy nauczycieli na szkolnych wycieczkach

Organizacja szkolnej wycieczki spędza sen z powiek wielu dyrektorom, tym bardziej że nauczyciele niechętnie zgłaszają się do sprawowania opieki podczas takich wyjazdów, bo wiedzą, że najczęściej wiąże się to z całonocnym bezpłatnym dyżurem. Tymczasem jest kilka rozwiązań, które pomogą przestrzegać normy czasu pracy i odpoczynku.

Błędna podstawa prawna w zarządzeniu o powołaniu dyrektora nie powoduje jego nieważności

Zarządzenie w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora szkoły zawiera nieaktualną podstawę prawną (nieaktualny dziennik ustaw). Czy zarządzenie jest ważne, czy należy je sprostować? W jaki sposób należy dokonać zmian, by zarządzenie posiadało moc prawną?

Brak pełnego etatu uniemożliwia przekształcenie umowy o pracę w mianowanie

Pytanie: Czy umowa zawarta na czas nieokreślony z nauczycielem kontraktowym, dla którego nie ma warunków do zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć w następnym roku szkolnym, przekształci się w mianowanie z mocy prawa, jeśli w czerwcu uzyska stopień nauczyciela mianowanego?

Asystent coraz bliżej szkoły

Zmiany wprowadzone przez Senat do nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zakładającej możliwość zatrudnienia asystenta, zostały przyjęte przez Sejm, a ustawę skierowano do podpisu Prezydenta. To zatem ostatnia prosta do wprowadzenia stanowisk asystentów w szkołach podstawowych.