Odwołanie nauczyciela z funkcji kierowniczej

Zwykle funkcje kierownicze powierza się na czas określony – rok szkolny, lub jego wielokrotność. Niekiedy jednak konieczne staje się odwołanie nauczyciela z funkcji przed upływem okresu powierzenia. Taka decyzja musi być jednak odpowiednio uzasadniona, gdyż może zakończyć się sprawą w sądzie i koniecznością wypłacenia odszkodowania.

Odsetki od przeterminowanego dodatku wiejskiego zwolnione z podatku

Nauczycielski dodatek wiejski mimo, że nie wchodzi w skład wynagrodzenia nauczycieli to w kontekście przepisów podatkowych stanowi przychód ze stosunku pracy. Oznacza to, że odsetki doliczone do nieterminowo wypłaconego dodatku są zwolnione z podatku dochodowego.

Odrzucenie nowych warunków pracy i płacy skutkuje utratą prawa do odprawy

Pytanie: Dyrektor szkoły zaproponował nauczycielowi języka angielskiego, aby od nowego roku szkolnego część pensum realizował w oddziale przedszkolnym – miało to zagwarantować mu pełen etat, którego aktualnie nie ma. Nauczyciel nie zgodził się na takie rozwiązanie, co skutkuje rozwiązaniem z nim stosunku pracy. Czy w związku z tym dyrektor szkoły musi wypłacić mu odprawę?

Obowiązkowa i dodatkowa dokumentacja w szkole

Każda szkoła posiada kilkanaście różnych regulaminów, instrukcji, procedur i innych dokumentów. Tymczasem w praktyce dyrektor musi mieć tylko te druki, których wymagają od niego przepisy. Weryfikacja dokumentacji szkolnej i jej uzupełnienie będzie łatwiejsze z poniższą listą.

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy może skutkować karą porządkową

Pytanie: Dyrektor wezwał nauczyciela do pracy w okresie wakacji w związku z koniecznością wykonania czynności niezbędnych ze względu na zakończenie roku szkolnego – praca miała być wykonywana w dniach 17–18.07.2014 r. Nauczyciel w wyznaczonym terminie nie stawił się w szkole, natomiast za pośrednictwem poczty przesłał wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego. Wniosek ten wpłynął 21.07.2014 r. O wysłaniu wniosku dyrektor został powiadomiony wysłanym przez nauczyciela SMS-em. Jakie konsekwencje grożą nauczycielowi za nieusprawiedliwione niestawienie się w pracy?

Nieodebrane świadczenie z ZFŚS można cofnąć

Pytanie: Emerytowani pracownicy szkoły złożyli wniosek o dofinansowanie wypoczynku organizowanego we własnym zakresie ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Komisja socjalna przyznała wnioskowane kwoty, w związku z czym zakład pracy wypłacił wyznaczonemu pracownikowi zaliczkę w wysokości 5.360,00 zł na wczasy dla 17 emerytów. W ciągu 2 tygodni zaliczkę od wyznaczonej osoby pobrało 16 pracowników. Jedna z osób, której przyznano dofinansowanie na wczasy, nie zgłosiła się po należność, a także nie można skontaktować się nią telefonicznie lub osobiście. Osoba upoważniona do pobrania środków chce rozliczyć się z pobranej zaliczki i zwrócić na konto szkoły kwotę w wysokości 320,00 zł, a także zwrócić niezrealizowany wniosek o dofinansowanie. W jaki sposób należy postąpić? Czy niezrealizowany wniosek do ZFŚS można zwrócić?

Nauczyciel z orzeczeniem o niepełnosprawności nie dostanie dodatkowego urlopu

Pytanie: Czy nauczycielowi posiadającemu orzeczenie niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym przysługuje prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia zgodnie z ustawą z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych? Jaki jest wymiar tego zwolnienia? Czy nauczyciel, który w trakcie trwania urlopu wypoczynkowego uczestniczy w turnusie rehabilitacyjnym, musi przedłożyć zwolnienie lekarskie uprawniające go do wykorzystania urlopu uzupełniającego?

Na czas nieobecności wicedyrektora można powierzyć stanowisko innemu nauczycielowi

Pytanie: Nauczycielka pełniąca w szkole funkcję wicedyrektora przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy w związku z tym dyrektor szkoły może powierzyć jej stanowisko innemu nauczycielowi? Czy na czas urlopu macierzyńskiego wicedyrektorki należy powołać pełniącego obowiązki wicedyrektora?

Kobiety w pracy pod szczególną ochroną przepisów

Dyrektywa unijna wymusza kolejne zmiany w prawie pracy i większą ochronę pracy kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży. W związku z tym zmieni się także wykaz prac wzbronionych kobietom, w tym ciężarnym oraz przepisy o wstępnych badań lekarskich.