Ekwiwalent niepełnosprawnego także za urlop dodatkowy

Pytanie: Pytanie: Niepełnosprawny pracownik ma prawo do 36 dni urlopu, a wykorzystał 20. W jaki sposób wypłacać mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Czy wypłacamy różnicę od 36 (czyli za 16 dni), czy od standardowego wymiaru 26 dni (czyli ekwiwalent za 6 dni)? Dodam, że system nie rozróżnia, który dzień był brany z puli dodatkowych 10 dni urlopu.

Dyrektor nie musi składać oświadczenia o zamiarze kontynuowania umowy terminowej

Opis sytuacji: Szkoła zatrudnia nauczyciela na umowę o pracę na czas określony, zawartą z przyczyn organizacyjnych do 4 listopada 2015 r. Nauczyciel stara się o kredyt w banku i potrzebuje oświadczenia od dyrektora o zamiarze kontynuowania zatrudnienia po 4 listopada. Czy takie oświadczenie, złożone w przekazanym dla banku zaświadczeniu, będzie dla szkoły bezwzględnie wiążące? Co w sytuacji, gdy dyrektor będzie chciał rozwiązać obecną umowę wcześniej, np. przed 4 listopada 2015 r.?

Dodatkowy zarobek na szkolnej wycieczce to wyjątek

Opiekun szkolnej wycieczki może liczyć na dodatkowe wynagrodzenie, tylko gdy dyrektor podpisze z nim umowę cywilnoprawną. Zwykle jednak, by tego uniknąć, zwiększana jest liczba opiekunów, dzięki czemu normy czasu pracy są respektowane i zadania nauczycieli mieszczą się w 40-godzinnym tygodniu pracy. Wówczas formą gratyfikacji jest dodatek motywacyjny.

Dawnych umów terminowych nie obejmują obecne zasady wydawania świadectw pracy

Pytanie: Pytanie: Pracownik miał pierwszą umowę na czas określony od 3 października 2005 r. do 31 grudnia 2008 r., drugą umowę na czas określony od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2014 r., a od 1 stycznia 2015 r. umowę na czas nieokreślony. W którym momencie należy wystawić mu świadectwo pracy?

Częste zwolnienia lekarskie mogą być przyczyną utraty pracy

Zdarza się, że pracownik nieustannie bierze nowe zwolnienia chorobowe na siebie albo na dziecko. Cały czas rozpoczyna nowy okres zasiłkowy, przez co nie można go zwolnić bez wypowiedzenia. W niektórych przypadkach dyrektor może jednak wypowiedzieć pracownikowi umowę z powodu częstego chorowania i dezorganizacji pracy.

Czas niewykonywania pracy w delegacji to czasem też czas pracy

Pytanie: Pytanie: Kierowca zatrudniony w placówce oświatowej pracuje w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. Czy można wysłać kierowcę w delegację np. od 17 do 31 lipca 2015 r.? Czy za niedzielę w delegacji można udzielić innego dnia wolnego wcześniej? Jak rozliczyć dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, przypadające w czasie delegacji?

Brak godzin dla nauczyciela można rozwiązać na 43 sposoby

Powrót nauczyciela do pracy w szkole po dłuższej nieobecności, nawet planowany, może przysporzyć dyrektorowi problemów. Gdy w szkole nie ma dla niego godzin, dyrektor ma aż 43 warianty postępowania. Wybór między nimi zależy nie tylko od formy zatrudnienia, ale także rodzaju nieobecności, na jakiej nauczyciel przebywa.

7 różnych decyzji ZUS i możliwe warianty postępowania dyrektora

Jeśli upłyną okresy ochronne, a pracownik stawi się do pracy, nie można go już zwolnić bez wypowiedzenia, lecz należy skierować go na badania kontrolne. Sposób postępowania dyrektora szkoły po upływie 182 dni choroby pracownika ukazuje tabela.

3 umowy terminowe z jednym pracowni­kiem maksymalnie na 33 miesiące

Już wkrótce dyrektor będzie mógł zawrzeć z pracownikiem tylko 3 umowy na czas określony i łącznie na 33 miesiące. Po tym czasie umowa automatycznie przekształci się w bezterminową. Zrównany zostanie także okres wypowiedzenia umów okresowych z tymi zawieranymi na czas nieokreślony.

2 sposoby rozwiązania stosunku pracy przed świadczeniem kompensacyjnym

Pytanie: Pytanie: Dyrektor przedszkola z 35-letnim stażem pracy od początku przyszłego roku wybiera się na świadczenie kompensacyjne. Czy można rozwiązać z nim umowę z dniem 2 stycznia 2016 r.? Co w takiej sytuacji z okresem wypowiedzenia?