Zmiany w ustawie o systemie oświaty to nie tylko nowe zasady rekrutacji 

Nowe zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli, możliwość zatrudniania w przedszkolach osób do prowadzenia specjalistycznych zajęć, a w szkołach osób wspierających nauczycieli w realizacji zajęć dodatkowych i opieki świetlicowej, której zasady organizacji zmienią się na korzyść rodziców – to główne rozwiązania projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Zaniechanie dyrektora w sprawie awansu nie może zaszkodzić nauczycielowi

Pytanie: Nauczycielka religii odbywała staż na nauczyciela dyplomowanego od 1 września 2010 r. do 31 maja 2013 r. W roku szkolnym 2012/2013 w naszej szkole pracowała na 7/18, a w przedszkolach miała 1/22, 1/25 oraz 1/22, 1/25 godzin. Dyrektor nie wystąpił do kuratorium oświaty o wyznaczenie dyrektora szkoły, który by wykonywał wszelkie czynności związane z odbywaniem stażu. Czy kuratorium może odrzucić wniosek nauczyciela?

Wychowawca i kierownik wypoczynku złożą zaświadczenie z KRK

Wychowawca i kierownik wypoczynku dla dzieci i młodzieży nie pojadą na kolonie czy wycieczkę bez przedstawienia zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Takie rozwiązanie przewiduje przyjęta przez rząd 21 listopada 2013 r. nowelizacja przepisów.

W ramach jednego stosunku pracy można wykonywać prace różnego rodzaju

Pytanie: Szkoła chce zatrudnić pracownika na stanowisku konserwatora na 3/4 etatu. Sporadycznie będzie również pełnił funkcję kierowcy samochodu osobowego. Czy można zatrudnić pracownika jako konserwatora z rozszerzonym zakresem obowiązków kierowcy według potrzeb, np. przewiezienie młodzieży na zajęcia praktyczne?

W 2014 roku wzrost subwencji oświatowej o około 2,5%

Proponowany przez resort edukacji sposób podziału subwencji oświatowej na 2014 rok zakłada wzrost kwoty przypadającej na jednego ucznia o około 2,5% w porównaniu z 2013 rokiem. Oznacza to, że w przyszłym roku kwota przeznaczona na jednego ucznia wzrośnie o 126 zł.

Urlop rodzicielski może zakończyć się w trakcie roku szkolnego

Pytanie: Nauczycielka kończy dodatkowy urlop macierzyński 9 lutego 2014 r. Ma prawo do 14 dni urlopu uzupełniającego za 2013 rok. Nauczycielka chce korzystać z urlopu rodzicielskiego do 13 czerwca 2014 r. Jej zdaniem ma prawo do pełnego urlopu w czasie ferii letnich, a do pracy chce wrócić 1 września. Czy w przedstawionej sytuacji urlop rodzicielski nie powinien być jednak udzielony do 31 sierpnia 2014 r., a następnie powinien zostać udzielony urlop uzupełniający za 2013 i 2014 rok?

Urlop dla poratowania zdrowia – odwołanie dyrektora

Orzeczenie lekarskie i wniosek do dyrektora szkoły nie gwarantują nauczycielowi urlopu zdrowotnego. Musi on bowiem spełnić wszystkie warunki z Karty Nauczyciela. Jednak i to może nie wystarczyć. Dyrektor może się bowiem odwołać od orzeczenia i przesunąć w czasie decyzję urlopową lub w ogóle podważyć prawo nauczyciela do urlopu.

Umowa z emerytowanym nauczycielem nie musi obejmować roku szkolnego

Pytanie: Jak prawidłowo powinna być zawarta umowa o pracę z emerytowanym nauczycielem – czy od początku roku szkolnego do końca zajęć dydaktycznych, czy na cały rok szkolny?

Sprzątaczka nie może opiekować się uczniami na świetlicy

Pytanie: Czy sprzątaczce mogę w części etatu zlecić 2-godzinną opiekę nad dziećmi w oddziale ,,O”, coś w rodzaju opieki świetlicowej po zajęciach? Pani ma maturę i mogłaby ewentualnie uzupełnić wymagane do tego kwalifikacje.